Barış Manço’nun Şarkısından Girişimcilik Dersi

image

Çocukluğumdan beri hem çok eğlendiğim hem de çok beğenerek dinlediğim bir sanatçı : Barış Manço(Barış Abi). Dünyaya barışçıl bakış açısı, esprileri, Anadolunun kültürünü alışkanlıklarını çok iyi bilen ve iyi ifade eden gerçek bir sanatçıydı. Geçenlerde onun eski şarkılarından birini dinlerken girişimciler adına çok ders çıkarabileceğimi farkettim.

Şarkıyı aşağıda dinleyebilirsiniz.

http://m.youtube.com/watch?v=f8TZJHuNImc

Şimdi sözlerini inceleyelim ve gerekli dersleri çıkaralım:

Eski adamlar doğruyu söylemiş bir çiçekle bahar olmaz

Kişi kendini bilip sağa sola sormalı can pazarı bu oyun olmaz

Girişimcilerin en büyük problemlerinden bir tanesi bir kaç sipariş aldıklarında ya da bir kaç güzel gelişme de birden inanılmaz motive olup tam tersi durumda heyecanlarını çok çabuk yitirmeleri olarak görülüyor. Barış abi bir çiçekle bahar olmaz diyerek bunu ifade ediyor. Girişim için zaman ve para harcanıyor sadece hadi bakalım girişelim şeklinde olmayacağını ifade ediyor.

Zürefanın düşkünü, beyaz giyer kış günü

Sonunda şifayı kapıpta şaşırınca

Bana gel beni dinle iyi yaz.

Zürefa narin insan anlamına gelir. İmajına çok dikkat eden. Bir anlık gelişmeler ile çok hızlı hareket eden girişimci işler kötüye gidince bunun sıkıntısını çekiyor. Bu yüzden önce işbirliği yapın, bilen insanlarla konuşun ancak adanmışlığınızdan vazgeçmeyin.

Sen tedbirini al önünü kış tut bırak yine de yaz gelsin

Çoğu zaman hesap çarşıya uymaz sonra dizini döversin.

Girişimciler iş planlarını genelde biraz göz boyamak için yapabiliyor. Finansal hesapları abartabiliyorlar. İş planları ihtiyatlı hazırlanmalı. Kötü senaryoyu göz önüne almak sizin yatırım alma da başarınızı kötü yönde değil iyi yönde etkiler. Eğer göz boyar ve inandırırsanız sonra beklentiyi karşılayamazsınız dizinizi döversiniz.

Basit ama güzel ders. Şarkı ile birleşince daha akılda kalıcı oluyor

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir