Günlük Hayatınızda Kullandığınız Bazı Cümleler ve Muhtemel Bilinçaltı Anlamları

image

Metafor kelimesi Türkçe’ye benzeştirme olarak  çevrilmiş. Aslında bu kelime bundan çok daha fazlasını ifade ediyor. Bir çok durumu anlatmak için herkese aynı duyguyu yaşatacak, düşündüğünde aklına aynı görseli getirecek bazı akılda kalıcı benzetmelere ihtiyaç vardır. Örneğin finans dünyasında “su” metaforu çok kullanılır. Şirket “battı”, “çıktı”, varlıklarımız çok “likit” gibi. Bunun dışında günlük hayatımızda da farkında olmadan bu metaforları çok sık kullanırız:

– “Köpekler” gibi koştuk

– “Melek” gibi bir insan

– “Şeker” gibi biri vs

Burada tırnak içindeki kelimeler olayı beynimizde daha rahat betimleyebilmemiz için kullanılıyor.

Direkt olarak bunlar gibi olmasa da yine günlük hayatımızda bazı cümleleri aslında kafamızda daha rahat betimleyebilmek için kullandığımızı düşünüyorum. Ancak bu tür düşünceler faydadan çok zarar sağlayabiliyor. Bunları çok sık kullandığınızda bazı sorular sorarak kendinizi daha iyi hissedebileceğinizi düşünüyorum. Buna bazı örnekler verebilirim:

– “Sevdim sevilmedim, seveni sevemedim” – Anlamı: “Benimle birileri ilgilendiği zaman kendimi daha değerli görüyorum, buna o kadar bağımlı duruma geldim ki, biri benimle yeterince ilgilenmediğinde ona kendi değerimi ispatlamak için onu sevdiğimi zannediyorum”

Muhtemel çözüm : Sizin değerinizi büyük oranda siz belirlersiniz. Kendinizi iyi yönünüzle, kötü yönünüzle kabul edin. Dış olaylarla kendi değerinizi sürekli olarak kıyaslamayın.

– “Kalbine söz geçiremezsin” – Anlamı: “Kontrolün altında olmadığını düşündüğün halbuki sadece öz imajın ile çatışan bir bazı duyguların var. O yüzden bu duygularının atfını kendinden başka bir yere yönlendirmeye çalışıyorsun. Yani öz imajla çatışan duyguları ve dışarı yansıyan durumu bir anlamda rasyonelleştiriyorsun(akılcı hale getiriyorsun)

Muhtemel çözüm: Kalp organ olarak sadece kan pompalar. Duygusal çelişkileriniz veya çatışmalar olduğunda bunun düşünceleriniz ile ilgili olduğunu bilmelisiniz. Şu sorulara cevaplar arayabilirsiniz: Sizi motive eden ve gerçekten istediğiniz bir durum neden imajınız ile çatışıyor? İçinizden geleni yapsanız ne gibi sorunlar olacak? Bu sorunlar sizin hayata devam etmenizi engelliyor mu? Bunların üstesinden gelinebilir mi?

– “Hayat beni yoruyor” – Anlamı : “Her şeyi kontrol altına almaya çalışıyorum; Sevgilimi, eşimi, dostumu… Hepsi benim kafamda kurduğum dünyaya göre hareket etmeli, kontrol edemediğim bir şey olursa bundan çok rahatsız oluyorum. Tam çevremdeki değişime ayak uydururken sonra her şey birden yine değişiyor alt üst oluyor”

Muhtemel çözüm: Dünya üzerinde hiç bir canlı, çevresindeki her değişkeni kontrol edemez. Ancak planlama yapabilir, kendine yine kendiyle ilgili olan bütün bağlantısı kendine olan bir amaç edinebilir, hayatına böyle anlam katabilir. Suya girmeden ve soğuk olduğunu görmeden ne şekilde suya gireceğinizi asla bilemezsiniz. Bu yüzden deneyin-yanılın ve ÖĞRENİN. En büyük probleminiz bu DENEMEK İSTEMEMEK.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir