Servis Sektöründe Çalışanlar Nasıl Daha Yüksek Bahşiş Alır?

image

Davranışsal ekonomi, hayatımızın hemen her alanında insanları hem daha rahat anlamamızı hem de kısa ve uzun vadeli stratejilerimizi daha rahat kurmamızı sağlıyor. Bunun üzerine araştırmalardan biri de ABD’de 40 milyar dolarlık bir büyüklüğü temsil eden “bahşiş ekonomisi” üzerine yapılmış. Bu araştırma sonuçları önemli içgörüler içeriyor. Ayrıca burada bahsi geçen uygulamaları kendi işleriniz içinde dönüştürüp uygulayabilirsiniz.

1) Müşterilerinize verilecek olan bahşişlerin yüzde hesaplarını gösteren bir içerik yaratın: Bir restorana gittiğinizi ve hesabı istediğinizi hayal edin. Fişle birlikte size gelen kağıtta ödeyeceğiniz bedelin %5′i ve %10′unun ne olduğu yazıyor. Yapılan araştırmada bu hesaplamaları alanların almayanlara göre çok daha fazla ödediğini göstermiş. Ancak uygulamaları hala tartışılıyor. Benden söylemesi 

2) Kendinizi isminiz ile tanıtın: Houston’da bir Meksika restoranındaki deneyde kendi ismi ile tanıtan garsonlar tanıtmayanlara göre %20 daha fazla bahşiş almışlar.

3) Masaya ilk yaklaştığınız zaman hafifçe çömelin: Yine aynı restoranta yapılan deneyde masaya yaklaşan görevlilerin hafifçe çömelerek müşteriler ile belli bir uzaklıkta aynı seviyeye geldiğinde %20 daha fazla bahşiş aldıkları görülmüş.

4) Gülün: Sadece gülümsemek için değil, dişlerinizi de ortaya çıkaracak şekilde ağınızını biraz açarak gülün.

5) Masaya belli bir sıklıkta yaklaşın: Müşterinin herhangi bir isteği olmasa da masaya sadece kontrol için gözüyle yaklaşan garsonlar yaklaşmayanlara göre %5 daha fazla bahşiş almışlar.

6) Müşterilerinize dokunun : Müşterilere hesaplarını getirirken ya da veda ederken çok hafifçe ve 2 saniye kadar süren dokunmalarda garsonların %10 daha fazla bahşiş aldığı görülmüş.

7) Müşterilerinize nane şekeri gibi ekstra bir şey verin: Yine Philedelpiha’da bir restoranda yapılan araştırmada yemekten sonra nane şekeri verilen müşterilerin vermeyenlere göre %8 daha fazla bahşiş aldıkları görülmüş.

8 ) Müşterilerinizi övün: Çift olarak gelinen bir restoranda yapılan araştırmada, övülen çiftlerin övülmeyenlere göre %30 daha fazla bahşiş aldığı görülmüş. Buradaki övgü cümlelerinden bazıları; “bugün çok şıksınız”, “bir süredir sizi görmüyorduk geldiğinize çok sevindik”, “Hoşgeldiniz sizi yaptığınız rezervasyona yönlendirmede yardımcı olayım”, “hoşgeldiniz sizin için yapabileceğim başka bir şey var mı?”

9) Diğer ufak teknikler:

– Faturanın üzerine “teşekkürler” yazıp gülen surat koymak
– Yine faturanın üzerine Türk bayrağı, Türk motivleri ya da gülen bir insanın suratını koymak
– Bilinç altındaki endişeleri ortadan kaldıran cümleler kullanın: “Yarın hava çok güzel olacakmış” gibi.

Teknikler basit ve bedava ancak küçük olmalarına rağmen uygun şekilde uygulandıklarına çok önemli sonuçlar verebilirler. Ayrıca bunları sadece bahşiş için değil hizmet alan müşterilerin memnuniyetlerinin arttırılması içinde kullanılabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir