Girişimciler İçin Basit Satış Önerileri

image

Girişimciliğin Türkiye’de özellikle son 5 yılda ciddi bir ivme kazanması üzerine, devlet ve ilgili kurumlarda bunu destekleyici birçok organizasyona imza atmaya başladılar. Artık girişimciler için bilgiye ulaşmak ve kaynak bulmak çok daha kolay hale geldi. Özellikle web teknolojilerinin tahminlerin çok ötesinde gelişmesi ve mobil cihazlarında işin içine girmesi ile normal hayatımızdaki birçok problemi yazılımlar vasıtası ile çözer olduk. Bugünlerde girişimciler tarafından getirilen yaratıcı fikirlerin %90’ını web ya da mobil projeleri oluşturuyor. Bundaki en önemli faktörler; hem bu tür yazılımların ulaşılabilirliğinin kolay olmasından dolayı çok büyük bir pazara hitap etmesi hem de maliyetlerinin son derece düşük olmasına rağmen yüksek getiri sağlayabilmesi diye düşünüyorum.
Bu projelerde, en yakın taksi durağının neresi olduğundan tutunda, yanınızdaki bütün fırsatları gösterebilen uygulamalara kadar geniş bir yelpaze var.

Hem web üzerinden iş modellerinde satışları daha arttıracak hem de diğer girişimler içinde fikir verecek bazı tavsiyelerimi paylaşmak istiyorum.

1) Kişiselleştirin: Satış mesajınızı verirken “biz” yerine “siz” kullanın. Mesela “Bunu öneriyoruz” yerine “Bunları da sevebilirsiniz”

2) Duygusallaştırın: Duygusal bağlantı kuran kelimeler oldukça etkilidir. Örneğin “istek” ve “ihtiyaç” kelimeleri oldukça etkilidir. “Pile ihtiyacınız var mı?” ya da “O kamera için bir çanta ister misiniz?”

3)Değerlerden bahsedin: İndirim ya da taksit gibi kampanyalarınız varsa bunları özelleştirin: “Özel indirim” veya “Büyük fırsatlar” gibi.

4)Aciliyet yaratın: İnsanları bir şeyi kaybetmek, olmayan bir şeyi kazanmaya göre çok daha fazla motive eder. Aciliyet bu kayıptan kaçınma psikolojisi için oldukça önemlidir. Aciliyet yaratan sözler kullanın. Örneğin: “Sınırlı sayıda stoklarımız var” ya da “Teklifimiz 10 Haziran’da sona eriyor” gibi.

5)Fırsat merdivenleri yaratın: Daha fazla satın almayı sağlamak için müşterilerinize özel hizmetlerin bazılarını belli satış rakamlarında ücretsiz verin. Örneğin 100 TL’lik alışverişn yapan herkese kargo bedava gibi. Böylelikle 90 TL’lik alışveriş yapan birinin siparişini 100 TL’ye tamamlama ihtimali artacaktır. Bunu biraz daha ileri götürüp 200 TL’lik alışveriş yapanlara 10 TL indirim kuponu da önerebilirsiniz. Böylece müşteri her basamak atladığında somut bir hediye aldığı için alışını arttırma ihtimali artacaktır.

6)Ürün desteleri sunun: Özellikle Amazon.com da oldukça başarılı uygulanan bir model. Müşterinin para ödediği sırada aldığı ürünle ilgili olan başka ürünlerinde tavsiye edilmesi. Mesela Iphone 4 alan bir müşteriye: “Bu cihazı alanlar aynı zamanda şu kabıda alıyorlar” gibi tavsiyelerde bulunulabilir. Ancak burada en dikkat edilecek şey, önerilen şeyin alınan şeyden çok daha düşük fiyatlı olması gereğidir.

2 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir