Hastalanığınızı Anlayan T-Shirtler Ne Zaman Piyasada Olacak?

image credits: http://www.bloomberg.com/image/iT_uS4YJyThE.jpg

Bu yazı ICT Media Dergisi Mayıs sayısında yayınlanmıştır.

Bundan sonraki 10 yılda hayatımızı en çok şekillendirecek ve direkt etki edecek teknolojilerden en önemlisinin giyilebilir teknolojiler olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle son yıllarda internetin artık bir modem bağlantısından çıkıp nerdeyse her neyseye bağlanabiliyor olması giyilebilir teknolojilerin teknolojilerin çok daha hızlı gelişmesini sağlayacak gibi durmaktadır. 

Giyilebilir teknoloji nedir? Adından da çok rahat anlaşılacağı gibi giyebileceğiniz nesnelerin hayatınızı kolaylaştıracak teknolojilere sahip olması şeklinde tanımlanabilir. Şimdilik bu kategoriye dahil olan nesneler: saatler, kumaş ve tekstil, ayakkabı, yüzükler, gözlükler şeklinde gözüküyor. 

Giyilebilir teknolojilerin geleceğinde çok daha farklı nesnelerle de göreceğimize eminim ancak şimdilik basitçe giyilebilir teknolojilerin yaratacağı etkinin günlük hayatımıza nasıl yansıyacağını basit bir dille anlatmaya çalışacağım. 

1) Sağlık: Giyilebilir teknolojiler konusunda en çok beklenti yaratan kısım özellikle günlük sağlıkla alakalı olmaktadır. Bildiğiniz gibi özellikle şeker, tansiyon gibi günlük hayatı oldukça etkileyen hastalıklarda hastanın vücudunda oluşan verilerin takibi hayati önem taşımaktadır. Şeker düzeyinin yükselmesi, kalp ritminin bozulması, uyku problemleri, uyku apnesi, nefes alma bozuklukları gibi problemleri giyilebilir cihazlar saniye saniye izleyebilecek ve aldığı verileri yorumlayabilecek. Gerektiğinde doktorunuza bu verileri gönderebilecek ve daha da önemlisi sizi hayati bir durum ortaya çıkmadan uyarabilecek. Bu dediklerim zaten şu an var olan teknolojiler ile yapılabiliyor. Bunun daha da ilerisinde nano teknolojininde devreye girmesi ile vücudunuzda oluşan hasarları hücre yenileyici t-shirtiniz tamir edebilecek ya da şekeriniz düştüğünde size otomatik olarak inüsilin enjekte edebilecek. Bununla birlikte özellikle görme, işitme, yürüme engeli olan insanlar için giyilebilir teknolojiler çok büyük gelecek vaadediyor. Görmeyi veya işitmeyi arttırıcı nesneler, ayrıca yürüyemeyenler için dışsal robot iskeletler, engelli olanların sosyal hayat içerisinde çok daha rahat etmesini sağlayacak. 

2) Eğlence ve Spor: Dünyanın en büyük sektörlerinden bir tanesi oyun sektörü, giyilebilir teknolojileri çoktan keşfetmiş gözüküyor. Gerçek hayatta gözünüze takdığınız bir gözlük ile sanal dünya ve gerçek dünya bir araya gelerek oldukça interaktif ve gerçekçi oyunlar oynayabileceksiniz. Kalp atışı ve adrenalin düzeyine göre oyun hikayesini değiştiren oyunlar şimdiden piyasa çıkmaya başladı diyebilirim. Ayrıca taktığınız gözlükle veya lens ile gittiğiniz mağazada bütün fiyat karşılaştırmalarını ve analizlere ürünü incelerken görebileceksiniz. Size özel kampanyalar direkt olarak gözünüzün önüne lokal verilerle gelebilecek. Üzerinize giydiğiniz tekstil sizin kalp atışı ve diğer verilerinizi alarak renk değiştirebilecek. Ayakkabınız adımlarınızı sayarak hareketin vücudunuzda yarattığı etkileri anlık olarak gösterebilecek. Artık yazın terlemeyecek kışın üşümeyeceksiniz çünkü giydiğiniz tekstil akıllı olduğu için vücut ısınızı sağlıklı seviyelerde tutacak. Giydiğiniz kıyafet ile kaslarınızı sürekli olarak çalıştırabilecek ve yağlarınızı eritebileceksiniz. Emniyet kemerine gerek olmayacak çünkü üzerinizdeki kıyafet uygun bir şekilde sizin koltukla olan bağlantığınızı sağlayacak. Ayrıca çocuklarınız nereye gitti ne yapıyor ve ne durumlar diye endişelenmenize gerek olmadan onların nerede olduğunu ve sağlık durumlarını kontrol edebileceksiniz. 

3) Moda ve Tekstil: Bir teknoloji giyilebilir olunca doğal olarak en çok etkilediği alanlardan bir tanesi moda olacaktır. Bununla ilgili var olan teknolojiler bize gelecek hakkında harika fikirler veriyor. Artık telefonunuzu vücudunuzun hareketleri ile şarj edebileceksiniz. Ayrıca kirli havayı içine alıp temizleyen giyilebilir teknolojilerde çok kısa sürede ticarileşecek. Giysinizin şekli ortama göre kısmen ya da tam olarak değişebilecek. Bu teknolojiler sayesinde ses sisteminizi saatinizde veya çantanızda taşıyabileceksiniz. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir