Girişiminizi Sürdürülebilir Kılmak İçin Gerekli 3 Bilgi

Girişimlerin başlamasından çok başarılı olması ve sürdürülebilir olması en büyük problemlerden bir tanesi olabiliyor. Ekosistemde bir çok girişimin çok güzel başlangıçlar yaptığını ancak daha sonra istenilen sürekliliği yakalayamadığını görüyoruz. Sürdürülebilir bir girişim yapmak oldukça zor gözüküyor. Şimdi isterseniz kısaca girişimin başarı ihtimalini arttıracak bazı özelliklerden bahsedebiliriz:

 

  • Alan konusunda bilgi : Girişimlerin sürdürülebilir olmamasının en önemli sebeplerinden bir tanesinin girişimcilerin alan konusunda bilgisi olduğunu tecrübe ettim. Bir çok girişimci yeteri kadar bilgisi olmadığı alanlarda girişim yapmayı deniyor. Örnek olarak mobil uygulama yapmak isteyen girişimcilerin ekiplerinde geliştirici bulunmuyor. Başka bir örnek bir endüstriyel tasarım düşünen girişimin endüstriyel tasarımla alakalı bir ekip üyesinin olmaması olarak verebilirim. Projenin gerektirdiği teknik ve idari bilginin girişimcilerde bulunması girişimin devamlılığı açısından çok büyük önem taşıyor. Girişiminiz için kuracağınız ekibinizi mutlaka bu konuda göz önünde bulundurmalısınız.
  • İlgili endüstri bilgisi: Mobilya, makina, uygulama, moda veya gıda. Hangi endüstri ile ilgili girişim yapıyorsanız mutlaka o endüstri hakkında yeterli kadar deneyim ve bilginizin olması gerekiyor. Balık oltası tasarlayan bir girişimci hayatında hiç balık tutmamışsa ya da böyle bir tutkusu yoksa sürdürülebilir olması çok zor gözüküyor. En azından bu endüstride tecrübesi ve ilişki ağı olan bir ekip arkadaşı ile çalışmak gerekiyor.
  • Pazar bilgisi : Girişim yapılmadan önce ekipten birilerinin mutlaka ilgili pazarla bilgisi olması gerekiyor. Girişimciler pazarı ne kadar iyi tanıyorlarsa müşterilere ulaşmaları o kadar kolay oluyor. Ne kadar kolay ulaşırlarsa girişimlerini sürdürülebilir kılmak daha kolay olacaktır. İlk müşterilerinizi nereden bulacaksınız? Kim bu bağlantıları kuracak? Nasıl kuracak? İlk yıl nasıl bir dönüşüm bekliyorsunuz? Bu sorulara cevap vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

 

Bu bilgiler çözümün kalitesinin artmasını sağlayacaktır. Bundan sonraki son aşama bir çok kişinin çok bilmediği ve üzerinde durmadığı bir gizli reçete veya ekosistemde ticari sır olarak adlandırılan şeye ihtiyacınız vardır. Girişiminizi farklı ve biricik yapan şey nedir? Özel bir algoritma mı? Tasarım mı? Çok iyi bağlantılar mı? Yeni bir iş modeli mi?

 

Burada isim hakkı veya fikri mülkiyet haklarını karıştırmamak gerekiyor. Bunlar fikrinizi kısmen garanti altına alır ancak girişiminizi sürdürülebilir kılmayabilir. Avantajınızı devam ettirmek için çoğu insanin haberi olmayan gizli reçetenizi oluşturmaya çalışın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir